Vážení přátelé, po krátké odbočce pokračujeme v dramaturgické jízdě, což znamená, že oznamujeme další potvrzené kapely! A jelikož je dramaturgie jubilejního desátého ročníku naší/vaší domácí metalové veselice částečně retrospektivní, některé z dnešních přírůstků na festivalovou soupisku jste na Broďáku už mohli vidět.

Nově se tedy můžete těšit na:

THE GREAT OLD ONES (fr)

Vzpomínáte na THE GREAT OLD ONES? Tento francouzský post-black/dark metalový kvintet z Bordeaux, který, jak název napovídá, mohutně čerpá z „podivné fikce“ H. P. Lovecrafta, k nám zavítal v roce 2016, a byla to první návštěva nejen našeho festivalu, ale České republiky vůbec. Loni u nás TGOO prezentovali především svoji tehdy aktuální desku „Tekeli-li“, nicméně došlo též na debut „Al Azif“, ale i na ukázku z chystané třetí studiové desky „EOD: a Tale of Dark Legacy“, která vyšla letos v lednu, takže příští rok se bude hrát hlavně z ní. Toto koncepční album, které je přímým pokračováním kultovní Lovecraftovy povídky „Stín nad Innsmouthem“, stvrdilo pověst kapely jakožto mistrů originálních temných kompozic, a taktéž podtrhlo rapidní vzestup jejich popularity. A jelikož kosmické hrůzy není nikdy dost, jsme rádi, že můžeme TGOO opět přivítat na soupisce MGCDF a doufáme, že si jejich návrat nenecháte ujít!


HAIL SPIRIT NOIR (gr)

Když už jsme se rozhodli koncipovat dramaturgii jubilejního MGCDF 2018 v částečně retrospektivním duchu, zabrousili jsme v pár případech i mimo rámec minulých soupisek naší veselice. Na letošní třetí pokračování Hellenic Darkness, tedy klubového festivalu, který je věnován řeckému metalu, totiž dorazil mimo jiné i jeden ze skrytých klenotů helénské scény, a to progresivní black metaloví psychedelici HAIL SPIRIT NOIR, kteří nám učarovali natolik, že by byla velká škoda je nepozvat znovu, tentokráte na náš festival. Tato formace z Thessaloniki má hudební experimentování rozhodně v krvi, o čemž svědčí již debut „Pneuma“ z roku 2011, které představilo moderní pojetí black metalu nakombinované s pochmurnými melodiemi a prvky hororu a psychedelie. Zvuk alba byl tvořen záměrně skrzevá pouze analogové vybavení, čímž se docílilo výrazného retro efektu. Snaha o co nejosobitější zvuk pokračovala i na druhém albu "Oi Magoi" z roku 2014, které prog blackový základ obohacovalo naopak o jazzové prvky. Aktuální třetí studiové album "Mayhem in Blue" z loňského roku šlo v tomto směru ještě dál. Syrový black na něm ustoupil a daleko větší prostor je věnován podivným kombinacím klasických nástrojů a elektronických zvuků, a vytváří tak velmi návykový celek. Zkrátka, něco pro všechny, kteří holdují podivné a komplikované hudbě.


BIGBOSS BAND (cz)

Kdo by neznal BigBosse, vrchního českého satanáše a zpěváka kultovních Root, jehož renomé sahá i za hranice naší republiky. Kromě své domovské kapely, se BigBoss nicméně dlouhodobě věnuje též sólové tvorbě, a právě tu přestaví na MGCDF 2018. A říkáme-li dlouhodobě, mluvíme v horizontu dekád, jelikož jeho první sólovka „Q7“ vyšla v roce 1994, kdy Root nehráli, ale hudební nápady bylo i tak třeba realizovat. Zatím posledním zářezem do BigBossovi diskografie je čtvrté album „Collection Of Black Roses“, které vyšlo jako 2CD letos v létě. Přivítejte tedy BIGBOSS BAND a těšte se na chmurně poetický recitál v režii Velkého Mága!


MELANCHOLY PESSIMISM (cz)

Další jméno spadající do retrospektivní kategorie. Pamětníci minulých ročníků jistě vzpomenou, že MGCDF již měl tu čest hostit, a to v roce 2011, tyto veterány domácího grindu (ovšem říznutého death metalem), kteří svoji kariéru započali v roce 1992, svůj debut „Recompense To Saints“ křtili po boku Benediction, předskakovali Kataklysm či Napalm Death a odehráli přes 500 koncertů. Tehdy k nám přivezli svoji šestou řadovku „End Of Vermin Nations“, která vyšla o rok dříve. O rok později naopak přišla pauza, již druhá v kapelní historii, ze které se MELANCHOLY PESSIMISM vrací až nyní, jak na koncertní podia, tak i co se dalšího rozšíření diskografie týče, a my máme vskutku radost, že právě MGCDF bude jejich prvním letním festivalem v rámci tohoto comebacku. Těšíte se? My rozhodně!


DEHYDRATED (sk)

Tuto slovenskou death metalovou smečku jsme u nás ještě neměli to potěšení přivítat, a i její kořeny sahají hluboko do minulosti, konkrétně do roku 1991, kdy se zformovala první sestava. O rok později vycházejí hned dvě dema, „Festered Find“ a „Suffering of the Living Mass“. Plnohodnotný debut pak přichází v roce 1997 pod názvem „Ideas“, a je vydán nejprve na MC a o rok později na CD. V následujících letech kapela spíše koncertuje a v roce 2004 přerušuje svoji činnost. Tato hibernace trvá až do roku 2015, kdy se formuje nová sestava, a taktéž vzniká materiál na nové album, které pod příznačným názvem „Resurrection“ vyšlo letos (a jehož distribuce v ČR mimochodem probíhá přes MetalGate). Žádnou progresi tady nehledejte, DEHYDRATED jedou čistě v old school postupech, takže tady si na své přijdou všichni ortodoxního deathu. Patříte-li mezi ně, je pro vás vystoupení této smečky na MGCDF povinností!

 

Enjoy!

Festivalová FB událost | Předprodej MetalGate e-shop | Předprodej MG Buy Ticket (e-vstupenky) | Předprodej Tortharry shop